czy rodzice wiedzą jak karmić swoje pociechy?

Problem otyłości jest alarmujący. Dotyka on osoby dorosłe, ale także dzieci. Nadmierna ilość kilogramów nie tylko znacznie obniża jakość życia, ale może przyczynić się do powstania przewlekłych chorób, stanowiąc w konsekwencji poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Dzieci to istoty bardzo zależne od swoich rodziców. Wieloaspektowa opieka, którą roztaczają dorośli nad swymi pociechami, jest niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju. Rodzice są dostarczycielami jedzenia i w znacznej części to właśnie oni decydują co, ile i jak często jedzą ich dzieci. A jak wykazano w amerykańskich badaniach Early Childhood Longitudinal Study, rodzice świadomi wpływu odżywiania na zdrowie częściej dzielą się wiedzą ze swymi dziećmi, przekazując im poprawne wzorce. 

Ale jak duża jest wiedza rodziców dotycząca wpływu nieprawidłowych zachowań żywieniowych przyczyniających się do rozwoju otyłości u dzieci? Czy są świadomi negatywnych konsekwencji ewentualnych błędów żywieniowych? Czy wiedzą co oznaczają prawidłowe zachowania żywieniowe?

W pewnym badaniu przeprowadzonym w 2012 roku na grupie 100 rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym zastosowano ankietę, której pytania obejmowały ocenę częstotliwości spożywanych przez dzieci posiłków, ocenę ich regularności, ocenę częstości spożywania jedzenia typu fast food, oszacowanie jak często dzieci podejmują aktywność fizyczną itd. Na podstawie informacji zebranych od rodziców stwierdzono, że znacząca większość z nich dba o regularność posiłków zjadanych przez swoje pociechy. Fakt ten należy uznać za pozytywny - regularne posiłki zapewniają utrzymanie glukozy we krwi na stałym poziomie, zmniejszając w ten sposób ryzyko nadwagi. Niestety prawie połowa z ankietowanych rodziców przyznała, że pozwala, aby podczas jedzenia towarzyszyły dzieciom takie czynniki rozpraszające jak np. oglądanie telewizji. Przy włączonym telewizorze lub podczas grania w grę komputerową dziecko nie skupia się na posiłku, a koncentruje swoją uwagę na bardziej atrakcyjnym, z jego punktu widzenia, bodźcu. Spożywanie staje się czynnością odruchową; dziecko je w sposób nieświadomy, nie kontrolując ilości przyjmowanego pokarmu.

Kolejnym niepokojącym sygnałem jest przyzwalanie dzieciom na słodkie lub słone przekąski między posiłkami - robi tak 63% rodziców. Podjadanie powoduje, iz dziecko nie rozpoznaje sygnałów regulujących apetyt. Może jeść za dużo lub za mało, dostarczając sobie zbyt wielu kalorii, a za mało wartościowych składników odżywczych.

Niemal połowa ankietowanych przygotowuje swym pociechom drugie śniadania do szkoły, co piąty rodzic jednak pozwala na zakupy w szkolnym sklepiku, ryzykując, iż zamiast pełnowartościowego jedzenia, dziecko wybierze niezdrową, słodką lub słoną przekąskę. Prawie jedna trzecia rodziców deklaruje, iż nie stołuje się w restauracjach typu fast food, ale co dziesiąty badany przyznaje, że zdarza mu się zjeść posiłek w takim miejscu przynajmniej raz w tygodniu.

Ponad połowa rodziców twierdzi, iż ich pociechy czas wolny spędzają biernie - przed komputerem lub telewizorem. 86% zaznaczyło, że ich dzieci bawią się z rówieśnikami.



W badaniu przeprowadzonym przez inną grupę specjalistów poproszono 195 rodziców o wypełnienie kwestionariusza, w którym pytano o liczbę posiłków jaką powinno zjadać dziecko w ciągu dnia, ilość wody, którą powinno wypijać czy prawidłową ilość soli w diecie dziecka. O ile sporo, bo 74% rodziców wskazało na prawidłową liczbę posiłków (pięć), to już na pytanie o prawidłową ilość wypijanej wody poprawnie odpowiedziało dziesięć osób (ponad 2000 ml na dobę).

Wyniki powyższych badań skłaniają do wniosku, iż wiedza rodziców w zakresie żywienia nie jest wystarczająca. Pocieszające jest jednak to, że stan wiedzy zawsze można zmienić! Edukacja w postaci szkoleń, kursów, wykładów otwartych; książki i czasopisma naukowe, portale internetowe poświęcone tematyce zdrowego odżywiania... a może konsultacja ze specjalistą?

Drodzy Rodzice; czyż zdrowie Waszych dzieci nie jest Waszym szczęściem? :)


w oparciu o:
  • Platta, A., Martul, A. (2012). Ocena wiedzy rodziców w zakresie wpływu nieprawidłowych zachowań żywieniowych na rozwój otyłości prostej u dzieci. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna XLV (3), 1087-1091.
  • Wyka, J., Grochowska-Niedworok, E., Malczyk, E., Misiarz, M., Hołyńska, K. (2012). Wiedza żywieniowa rodziców oraz występowanie nadwagi i otyłości wśród dzieci w wieku szkolnym. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna XLV (3), 680-684.



Mniej Więcej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram